Reigl Judit Képei

Friday, 03-Jun-22 00:56:04 UTC
  1. Reigl Judit képei a Modemben - Debrecen hírei, debreceni hírek | Debrecen és Hajdú-Bihar megye hírei - Dehir.hu
  2. Kapuvár
  3. Reigl Judit festőművész emlékére - Cultura.hu
  4. Reigl megengedheti magának, hogy egyes képei ne nőjenek fel - Librarius.hu
  5. Riegl judit kepek az

Cserba Júlia • 2021. 10. 19. | Olvasási idő: 2 perc festészet magyarok külföldön Reigl Judit legújabb franciaországi kiállításán mindössze öt festmény szerepel, ám ezek munkásságának jelentőségét azok számára is nyilvánvalóvá teszik, akik eddig még nem találkoztak műveivel. Le vertige de l'infini / A végtelen szédülete Rouen, Musée des Beaux-Arts, 2022. január 17-ig A svájci Fondation Gandur gyűjteményének mind az öt szekciója, az archeológiai, az iparművészeti, a képzőművészeti, a néprajzi és a kortárs afrikai művészeti kollekció is egyedülállóan gazdag és ritkaságokban bővelkedő anyaggal büszkélkedhet. Az alapítványt Jean-Claude Gandur olajmágnás hozta létre 2010-ben azzal a céllal, hogy különleges műveit hozzáférhetővé tegye a nagyközönség számára is. Ebből a célból nemcsak egyes darabokat kölcsönöznek különböző tárlatokra, hanem múzeumokkal együttműködve a gyűjtemény egy-egy szegmensét bemutató átfogó kiállításokat is rendeznek. A képzőművészeti gyűjtemény zömében az 1940-es évektől az 1970-es évek kezdetéig tartó időszakot öleli fel, s az absztrakciótól a CoBrA-án át az Új Realizmusig – francia, belga, holland, angol, amerikai és nem utolsósorban magyar alkotók művein keresztül – szinte valamennyi akkori irányzat képviselve van benne.

Reigl Judit képei a Modemben - Debrecen hírei, debreceni hírek | Debrecen és Hajdú-Bihar megye hírei - Dehir.hu

Kapuvár

2011 • 12+1 - Barabás Zsófi, Csurka Eszter, Drozdik Orsolya, Göbölyös Luca, Kórodi Luca, Magyarósi Éva, Pittmann Zsófi, Reigl Judit, Soós Nóra, Szilágyi Lenke, Tóth Angelika, Verebics Ágnes kiállítása. Symbol Art Galéria, Budapest. Díjak, elismerések (válogatás) [ szerkesztés] Guggenheim International Award (Guggenheim Nemzetközi Díj) ( New York, 1964) Carnegie-díj ( Pittsburgh, 1967-68) A Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje (2008) Kossuth-díj (2011) [7] AWARE díj (Archives of Women Artists, Research and Exhibitions) ( Párizs, 2017) Jegyzetek [ szerkesztés] Források [ szerkesztés] Kortárs magyar művészeti lexikon. Főszerk. Fitz Péter. 3. köt. Budapest: Enciklopédia Kiadó, 1999. Reigl Judit festő lásd 242. p. ISBN 963-8477-46-6 Reigl Judit, Életpályája, video (franciául) Reigl Judit honlapja (franciául) és (angolul) További információk [ szerkesztés] Reigl; szerk. Andrási Kata, Makláry Kálmán; Makláry Artworks Kft. –Műcsarnok, Pomáz–Bp., 2005 Reigl Judit; szerk. Makláry Kálmán; Erdész & Makláry Fine Arts Gallery, Bp., 2008 Reigl Judit.

Reigl Judit festőművész emlékére - Cultura.hu

  • Tihanyi Lajos és Reigl Judit alkotásai lettek a 2020-as aukciók legdrágábban eladott képei
  • 12 műszőrme kabát, amit még ezen a télen be kell szerezned - Női Portál
  • BAON - Karácsony Gergely minden állítását porrá zúzza Anonymus újabb videója
  • Iskola bezárás 2021 november
  • Az omikront Magyarországon először kimutató magánlaborban a pozitív mintáknak már a negyedében az új mutációt találták meg
  • Az ősz zöldsége: a káposzta
  • A végtelen szédülete - Reigl Judit öt festménye Rouenben - artportal.hu
  • Naomi campbell gyereke 2017
  • TRABUCCO T-FORCE XPS FEEDER PLUS 150M 0,20, ZSINÓR MONOFIL ZSINÓROK
  • Vasököl 2 Teljes Film Magyarul Videa | Vasököl 2 Teljes Film Magyarul Video Hosting
  • Reigl megengedheti magának, hogy egyes képei ne nőjenek fel - Librarius.hu
  • Riegl judit képei

Végül aztán pár hónappal később csak beleegyezett, tizennégy festményét állították ki, melyek közül csak kettő volt figuratív, noha Breton és a kiállítást ugyancsak megtekintő Max Ernst is inkább ezt a stílust favorizálták, miközben a többi kép már absztrakt volt. Reigl nem sokkal később szakított is a szürrealistákkal, amit levélben jelzett Bretonnak. Innentől kezdve tényleg semmilyen művészeti áramlat nem befolyásolta, és pár évvel később Párizsból is elköltözött egy Marcoussis nevű faluba, ott festette műveit, gyakorlatilag a haláláig, miközben évtizedekig elég nehéz körülmények között élt, egészen az idős korában történt felfedezéséig. A Csillapíthatatlanul szomjazzák a végtelent című festmény egy 2003-as kiállításon (Photo by JOEL ROBINE / AFP) Akkor azonban pár év alatt a legkelendőbb élő magyar képzőművész lett: például az 1955-ös Éclatement ( Kitörés, vagy más fordításban Robbanás) című festményéért 411. 000 eurót (127, 5 millió forint) fizettek egy párizsi árverésen négy éve, de az utóbbi években – mint a Papageno cikke összegyűjtötte – sorozatban 300 ezer euro körüli összegeket fizettek a festményeiért.

Reigl megengedheti magának, hogy egyes képei ne nőjenek fel - Librarius.hu

12, 1966, ÷l auf Leinwand, 115 x 90 cmNr. 77/66 Ahogy Théophile Gauthier mondta: – "A fekete olyan, akár a vörös, akár a kék vagy bármely árnyalat, a fekete önmaga fénye, saját félig színeivel, saját árnyaival; nem teszi magát teljesen átlátszatlan folttá az őt körülvevő tárgyak között; visszasugároz és magába szív, eltör; így kapcsolódik hozzájuk. Más szavakkal, a fekete vermet váj a festészetben. " – Verem…Mély és fekete. Komor, ijesztő? Lehet. Ám meg is nyugtathat. Azért takarják le a papagájt, mikor beszélni tanítják, hogy kizárja a külvilágot, és befelé figyelhessen. A fekete elegáns, nincs hétköznapibb és ünnepélyesebb. A fekete meditatív. Puha, mint a föld, az Anyaföld. Kérdés az, hogy bár sok árnyalata van, kifejezhet-e mindent egyetlen színnek akárhány változata. Mert mégis egy színről van szó, amit látunk, az fekete és fehér, ellentét, kontraszt. Jól mutat a vásznon, de mutat-e bármit, az esztétikán túl? Fekete és fehér, éles, kemény szétválasztás, dac – a művész ezt is megteheti.

2018 novemberében A Fekete is egy Szín címmel a Kalman Maklary Fine Arts galériában fekete-fehér kollázsait, tus papírmunkáit és olajfestményeit mutatták be. A Kossuth-díjjal 2011-ben tüntették ki az európai absztrakt expresszionista művészet képviselőjeként világszerte számon tartott művészi munkásságáért, művészi életútja elismeréseként. Mint a Kalman Maklary Fine Arts közleménye felidézi, 1964-ben elnyerte a Guggenheim Nemzetközi Díjat, 1967-68-ban a Carnegie-díjat, 2008-ban a Magyar Köztársasági Érdemrend Középkeresztjét is, 2016-ban a francia kormány a Művészetek és Irodalom Érdemrend parancsnoki fokozatával tüntette ki. Reigl Judit volt az egyik első, aki megkapta a Franciaországban 2017-ben kifejezetten női művészeknek alapított AWARE díjat. Képei többször is megdöntötték a legdrágább élő magyar festő aukciós eladási rekordját. 2016-ban Robbanás (Éclatement) című sorozatának 1955-ben készült egyik nagyformátumú előképe jutalékkal együtt 412 ezer euróért kelt a Sotheby's árverési ház párizsi fiókjának aukcióján.

Riegl judit kepek az

Hogy pontosan miért lett ennyire népszerű a munkássága élete utolsó másfél évtizedére? Teljesen egyedi és ösztönös stílust képviselt, akárcsak azzal, hogy gyakorlatilag nem használt ecsetet: kézzel vitte fel a festéket a vászonra, ahol aztán vagy egy függönykarnisból átalakított szerszámmal, vagy karddal terítette szét azt. "…Azzal tűnik ki, hogy soha nem hagyta magát bezárni semmiféle rendszerbe, és hogy épp annyira messze van a nihilista módon magába zárkózó absztrakt művészet ma már provinciális kliséitől, mint a pszichologizáló és archaizáló figuratív festészet nyomorúságától" – idézte az Artportal Marceline Pleynet jellemzését Reigl Juditról, aki ugyan Franciaországból lett világhírű, de a magyar hatásokat sem felejtette el sosem megemlíteni. Például a már említett Kitörés/Robbanás sorozat képei idején az 1956-os forradalom eseményei is hatottak rá, a Guano című sorozatát pedig József Attila A város peremén című verse ihlette. "Nagyon erős nő volt, akit a meg nem alkuvó szabadság szeretete és művészete tett halhatatlanná" – írta a haláláról tudósító levelében Soós Éva, a festő első önálló magyarországi kiállítását is rendező Kalman Maklary Fine Arts vezetője.

A világ nagy modern és kortárs művészeti múzeumaiban, közöttük a Pompidou-központban működő Musée National d'Art Moderne-ben évtizedek óta kiemelt helyen szerepelnek Reigl Judit festőművész képei. A majdnem hatvan éven keresztül Párizsban élt az alkotó. Itthon 1982-ben mutatkozott be először a Tisztelet a szülőföldnek című csoportos tárlaton, 2005-ben egyéni kiállítást rendeztek műveiből a Műcsarnokban. Utolsó éveiben egyre szívesebben látogatott haza – oda, ahonnan távozott a kommunista hatalomátvétel után. 2011-ben művészi életútjának elismeréseként Kossut-díjban részesült. Reigl Judit 1923. május 1-én született Kapuváron. Meghalt: Marcoussis, 2020. augusztus 7-én. Szőnyi István tanítványaként végzett a Magyar Képzőművészeti Főiskolán 1946-ban. Az 1946–48 közötti időszakot Olaszországban töltötte a római Magyar Akadémia ösztöndíjasaként. 1950-ben Franciaországba emigrált. Előbb Párizsban, majd a francia főváros közelében fekvő Marcoussis-ban telepedett le. Első jelentős egyéni kiállítását a l'Etoile Scelée-ben rendezte André Breton 1954-ben.

Ausztrián, Svájcon, Németországon, Belgiumon keresztül jutott el a francia fővárosba. 1950-től Párizsban, 1963 óta Marcoussis -ban ( Île-de-France) telepedett le. Művészete [ szerkesztés] 1954 óta kiállítóművész Franciaországban, első kiállításának katalógusához az előszót André Breton, a szürrealizmus teoretikusa írta. Magyarországon a 2000-es évek közepétől kezdődtek műveinek bemutatói. Művészetének korai szakaszát a szürrealizmus jegyei jellemezték, talán mert Párizsban éppen egy szürrealista körbe csöppent, de innen kihátrált, s útja a lírai absztrakció felé vitte, legnagyobb hatást tett rá Georges Mathieu, az egyik legnagyobb francia lírai absztrakt festő, aki az Egyesült Államokban is nagy sikereket aratott. Reigl Judit szürrealista, majd lírai absztrakt sorozatai szintén sikereket arattak Franciaországban, de főleg a Német Szövetségi Köztársaságban ( NSZK) s Amerikában, itt több díjat is kapott munkáiért, s egyben megismerte az amerikai absztrakt expresszionista irányvonalat ( tasizmus), köztük Jackson Pollock, Willem de Kooning, Franz Kline művészetét.

Keserü Ilona Cérnás című alkotása pedig 28 millió forintos leütési árral a művész eddigi legdrágábban elárverezett alkotása lett. A tájékoztató szerint a klasszikus és a kortárs rekordeladások listáján a Virág Judit Galéria és a Kieselbach Galéria mellett új szereplőként tűnik fel a Bodó Galéria és Aukciósház. Az összefoglaló kitér arra is, hogy a koronavírus-járvány első hulláma miatt 2020 elején világszerte elmaradtak a nagy aukciók, a piacnak az online térbe történő átállással tavasz végére sikerült a rendkívüli helyzethez alkalmazkodnia. A tavaszi árverési szezon Magyarországon is elmaradt, mivel az aukciósházak nem rendelkeztek önálló, nagyszabású árverések lebonyolítására alkalmas online platformokkal. A Virág Judit Galéria lépett legelőször és őszre kifejlesztette saját online felületét. A november elején bevezetett kijárási korlátozások és a rendezvénytilalom döntéshelyzet elé állította az aukciósházakat: választaniuk kellett az árverés elhalasztása vagy az aukció online megrendezése között.