2021 Minimálbér Emelés: Áttörés A Tárgyalásokon: Mekkorát Nőhet A Magyar Minimálbér 2021-Ben? - Portfolio.Hu

Thursday, 02-Jun-22 23:46:23 UTC
  1. Magyarországon a második legalacsonyabb a minimálbér az EU-ban a 2021-es adatok szerint - Qubit
  2. A kormány nem akarhatta a minimálbér-megállapodást, befagyaszthatják a juttatásokat - Napi.hu
  3. A 2021-es minimálbér-emelés margójára - Közel 100 szakszervezetet tömörítő szövetség

A minimálbérek emelése fehéríti a jövedelmeket. Mivel a 4 százalékos emelés csak februártól járhat, így éves szinten már csak 3, 67 százalékos emelés valósulhat meg. A Magyar Szakszervezeti Szövetség kérte, hogy a megállapodás tervezetében ne csak a minimálbér és bérminimum összege szerepeljen, hanem a szociális partnerek bérajánlással kapcsolatos elvárásai is. Továbbá garanciát kértek arra, hogy a szociális hozzájárulási adó júliustól várt újabb 2 százalékos csökkentésével automatikusan nőjenek a legkisebb bérek is 2 százalékkal. Valamint, hogy a minimálbértől függő szociális juttatásoknál a megemelt minimálbért/bérminimumot vegyék figyelembe, illetve kompenzálják azok juttatását visszamenőleg, akiknek még januárban állapították meg a járandóságát, a 2020-as legkisebb bérek alapján. Ezt a három feltételt a munkáltatók és a kormány is támogatták.

Magyarországon a második legalacsonyabb a minimálbér az EU-ban a 2021-es adatok szerint - Qubit

Megállapodás még nem született szerdán a versenyszféra és a kormány állandó konzultációs fórumán (VKF) a minimálbérről, illetve a bérminimumról, de haladtak a tárgyalások. Kompromisszum körvonalazódott a munkáltatók 3 százalékos, és a munkavállalók 5 százalékos emelési javaslata között. Azaz februártól a minimálbér 4 százalékkal emelkedhet, havi bruttó 161 ezer forintról 167 400 forintra. A bérminimum pedig szintén 4 százalékkal nőhet, havi 210 600 forintról 219 000 forintra. Az emelés tehát nem lesz visszamenőleges hatályú, így a januári emelést elveszítették a minimálbéres, illetve bérminimumos dolgozók. A bérajánlásra, vagyis a többi fizetési kategóriában a béremelésre nincs konkrét szám, azt szövegesen fogalmaznák majd meg – mondta érdeklődésünkre a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke, Rolek Ferenc, és a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke, Kordás László. A megbeszélés alapján a kormány a szociális partnerekkel közreműködve legkésőbb csütörtökre elkészíti a bérmegállapodás tervezetét, aztán az egyeztetésen résztvevő mind a hat szervezet bemutatja a saját testületeinek, felhatalmazást kérve a megállapodás alíárására.

  1. A kormány nem akarhatta a minimálbér-megállapodást, befagyaszthatják a juttatásokat - Napi.hu
  2. Áttörés a tárgyalásokon: mekkorát nőhet a magyar minimálbér 2021-ben? - Portfolio.hu
  3. Magyarországon a második legalacsonyabb a minimálbér az EU-ban a 2021-es adatok szerint - Qubit

A legalacsonyabb az érték Bulgáriában van 250 euróval, utána jön Szlovéniát kivéve a teljes volt szocialista blokk 400 és 500 közti összegekkel, ennek mi 450 euróval a közepén vagyunk, de a garantált bérminimum 580 euróval már magasabb ennél, igaz, a szakképesítéshez kötött munkákért máshol is többet fizetnek, legfeljebb nincs rá külön törvényi előírás. A következő csoport a 680-850 köztiek: Portugália, Görögország, Málta, Szlovénia és Spanyolország. A harmadik csoport a gazdagok klubja 1500 euró körül: Nagy-Britannia, Németország, Franciaország, Hollandia, Belgium és Írország. Végül Luxemburg kilóg 2000 euróval, de egy 600 ezer lakosú kvázi-városállammal úgysem versenyezhet senki. A nem említett EU-tagoknál pedig nincs előírás a minimálbérre, bár ettől még, gazdag országokról lévén szó, meglehetősen magasak a legkisebb jövedelmek is. A minimálbérek bruttó összegekre vonatkoznak, és mivel meglehetősen eltérő ezek adó, és járulékkötelezettsége az egyes országokban, a nettó összegek jóval eltérhetnek ettől.

A kormány nem akarhatta a minimálbér-megállapodást, befagyaszthatják a juttatásokat - Napi.hu

Azon vállalatok körében, ahol van ilyen foglalkoztatott, átlagosan 11 százalékos költségnövekedést várnak ennek hatására. A teljes hazai kkv-szektorra vetítve 7 százalékkal növeli a költségeket úgy, hogy ebben már az adókönnyítések hatásai is benne vannak. Fotó: Shutterstock A legnagyobb arányban a kisvállalatok körében vannak ilyen minimálbéren, vagy garantált bérminimumon foglalkoztatottak (16 százalék). Ezt követik a mikróvállalkozások (14 százalék), majd a középvállalatok (11 százalék). A legkisebb arány a nagyvállalatoknál van (9 százalék). Az is jól kirajzolódik az adatokból, hogy minden vállalattípus esetén a garantált bérminimumon foglalkoztatottak nagyobb arányt képviselnek, mint a minimálbéresek. Az ágazatok közül a legnagyobb arányban a kereskedelem és javítás szektorban vannak minimálbéres és garantált bérminimumos dolgozók, itt az összes foglalkoztatott 18 százalékát tették ki. Ezt követi az üzleti szolgáltatások szektor (14 százalék), az építőipar (12 százalék), s végül a feldolgozóipar (10 százalék).

Cikkarchívum előfizetés 1 943 Ft / hónap teljes cikkarchívum Kötéslisták: BÉT elmúlt 2 év napon belüli kötéslistái

Hétfőn ismét összeül a VKF, és jó esetben alá is írhatják a béremelésről szóló dokumentumot. Az előzetes nyilatkozatok alapján a munkáltatói érdekképviseletek és a Munkástanácsok számára elfogadható lehet a kompromisszumos javaslat. A MASZSZ, a Liga Szakszervezetek nem mondott igent, a kormány pedig nem foglalt állást, mondván, amiben a munkáltatók és a munkavállalók megegyeznek, az lesz – tudtuk meg Kordás Lászlótól. A MASZSZ továbbra is tartja magát ahhoz, hogy az ő 5 százalékos emelési javaslatuk mindenkinek jobb lenne. Kutatások szerint a bérnövekedés serkentőleg hat a termelékenységre és hatékonyságra. Márpedig Magyarország ezen a téren fejlődni szeretne. Elsődleges cél a legkisebb bérek reálértékének megőrzése. Az alacsonyabb bérkategóriákban nagyobb az élelmiszerkiadás. Az élelmiszerek ára pedig jóval átlag felett nőtt tavaly, a KSH jelentése szerint 7, 2 százalékkal. Ha a minimálbér inflációs kosárra vetített reálértéke csökken, akkor veszélybe kerül az a vívmány is, hogy nettóban elérje a minimálbér a létminimumot.

A 2021-es minimálbér-emelés margójára - Közel 100 szakszervezetet tömörítő szövetség

Ha nem ezt csinálják, akkor véglegesen le fogunk maradni a bérek tekintetében Európában - érvelt. Mivel a kormányoldal a tárgyalásokon tétlenül nézte a folyamatokat és nem volt aktív cselekvő, Kordás szerint láthatóan nem kívánja megemelni a minimálbért és nem akarja, hogy létrejöjjön a megállapodás. Ha akarná, figyelembe vette volna például a szakszervezetek javaslatait, adójóváírás formájában besegíthetett volna és akkor már meglenne az egyezség úgy, hogy mindhárom fél "beletett" valamit. (Palkovicsék egyébként a munkáltatók újabb szochó-csökkentésre vonatkozó javaslatát sem támogatták. ) Az érdekképviseleteknek nagyon sok javaslata volt, amelyet a kormány egyenként lesöpört az asztalról. A legelesettebbeken spórolhatnak Mindeközben a kormányzat az ország legnagyobb foglalkoztatója, és a közszférában is nagyon sokan dolgoznak minimálbéren vagy garantált bérminimumon. Ebből a szempontból nem mindegy, hogy az állam kiadási oldala mennyivel nő. Azzal pedig, hogy a kormány nem hirdetett ki emelést, hanem azt mondta, hogy február 8-ig marad a 2020-as minimálbér szintje, gyakorlatilag a január 1-én érvényben lévő legkisebb bér a tavalyi.

A Magyar Nemzet pénteki számában Palkovics Imre, a Munkástanácsok elnöke úgy nyilatkozott: nyitottak arra, hogy a minimálbér 4 százalékos emeléséréről egyezség szülessen. Ez azonban nem egységes szakszervezeti vélemény, a MASZSZ szerint nem elfogadható, míg a LIGA Szakszervezeteknek egyelőre az az érvényes döntésük, hogy 5 százalék legyen az emelés mértéke, amelyet a három konföderáció a legutóbbi fordulón képviselt - mondta lapunknak a Magyar Szakszervezeti Szövetség (MASZSZ) elnöke. Immár csak elvi jelentősége lehet ennek az 1 százalékpontos különbségnek, hiszen ha összegszerűen nézzük, legutóbb a munkáltatók 3 százalékot ajánlottak, ami bruttó 5 ezer forintos emelésnek felel meg, a szakszervezetek pedig a kezdeti 10-ről 5 százalékra mentek le kérnek, ami pedig 8 ezer forintot tesz. Az 1 százalékpontos különbség tehát mindössze bruttó 1600 forint. Egy korábbi kétoldalú, hallgatólagos egyeztetésen a munkáltatók azt javasolták, hogy 167 400 forint legyen a 2021-es minimálbér, ami 6400 forintos emelést jelentene.

Ezt azt jelenti, hogy 2021-ben bruttó 170. 000 Ft-ra emelkedhet a… 2020-12-01 Minimálbér 2021: további leszakadás fenyegeti Magyarországot, késik a bérmegállapodás! A munkaadói érdekképviseletek egy későbbi időpontra halasztanák a bértárgyalásokat Minimálbér: további leszakadás fenyegeti Magyarországot Bár az egyeztetések még zajlanak a jövő évi minimálbérrel kapcsolatban, már most minden jel abba az irányba mutat, hogy nemzetközi viszonylatban… 2020-11-17 1 perce érkezett!!! HIVATALOS! MINIMÁLBÉR, garantált bérminimum összegek 2021. JANUÁRTÓL >>>> 170 ezer forintra emelkedhet a minimálbér 2021-ben Jövőre bruttó 170 ezer forintra emelkedhet a minimálbér és 222 ezer forintra a garantált bérminimum összege – értesült a Magyar Nemzet. Noha a munkaadói és munkavállalói érdekképviseletek még… 2020-10-28 Minimálbér 2021: Az európai minimálbér bevezetését javasolja az Európai Bizottság Minimálbér 2021: Az európai minimálbér bevezetését javasolja az Európai Bizottság Az Európai Bizottság az európai minimálbérekre vonatkozó uniós javaslatot terjesztett elő az EU-s munkavállalók tisztességes megélhetésének biztosítására – közölte Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság…

Olyannyira megmerevedtek az álláspontok a minimálbér-tárgyalásokon, hogy a Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fórumán résztvevő tárgyalófelek mindegyike által elfogadható megállapodás helyett egy, a többségi konszenzust tükröző egyezség születhet. A kormány pedig az ebben szereplő béremelés mértékét hirdetheti ki az idei évben - tudta meg a Portfolio. Ha ez a felállás valósul meg, és ez a VKF jövő hétfői ülésén már el is dől, akkor a bruttó minimálbér 4%-kal emelkedhet 2021-ben, amely így 167 400 forint lehet. Az utolsó pillanatban vagyunk. Ha nincs megállapodás a minimálbérről, akkor 1 millió munkavállaló reálkeresete csökkenhet - érzékeltette a helyzet súlyosságát a VKF szerdai ülésén résztvevő Palkovics Imre, a Munkástanácsok Országos Szövetségének elnöke lapunknak nyilatkozva. Emlékeztetett arra, hogy a munkáltatók egységesen belemennek abba, hogy idén 4%-os minimálbér-emelés... Kedves Olvasónk! Az Ön által keresett cikk a hírarchívumához tartozik, melynek olvasása előfizetéses regisztrációhoz kötött.