Bkk Éjszakai Járatok Útvonaltervező: 222-Es Busz Megállók, Útvonal, Menetrend - Széll Kálmán Tér M Irány - Budapesti Tömegközlekedési Járatok

Thursday, 02-Jun-22 23:12:26 UTC

404 Az oldal nem található

Valós idejű járműkövetés és útvonalterv a BKK-tól - HWSW

  1. Meryem 70 rész videa
  2. Néma epekő tünetei
  3. Valós idejű járműkövetés és útvonalterv a BKK-tól - HWSW
  4. Szakácskönyv/Húsok/Sertés – Wikikönyvek
  5. Bkk éjszakai járatok útvonaltervező bkk
  6. 222-es busz megállók, útvonal, menetrend - Széll Kálmán tér M irány - Budapesti tömegközlekedési járatok
  7. Bkk éjszakai járatok útvonaltervező budapest
  8. DÍVÁK ÉJSZAKÁJA DÉTÁR ENIKŐ - FÉSŰS NELLY - LADINEK JUDIT - YouTube

Magyarország

BKV.hu

222-es busz megállók, útvonal, menetrend - Széll Kálmán tér M irány - Budapesti tömegközlekedési járatok

A garázsmenetek sem kuszálják össze a megállók listáját, de ha az adott garázsmenet járatot megnyitjuk szerepelnek a "végállomáson túli" megállók is, így tökéletesen kezelve van minden helyzet. A járatoknál megjeleníti az alacsonypadlós járatokat is, sőt az útvonaltervezőt is utasíthatjuk, hogy csak ilyen járatokon tervezzen. A fejlesztő néhány más magyarországi nagyváros menetrendjét is elérhetővé tette külön programok formájában: Érdemes tehát használni a programot, addig is amíg megérkezik a BKK FUTÁR mobil megoldása. Bár lehet hogy még utána is szükség lesz rá:)

Városon belüli tömegközlekedésre az egyik leggyakrabban használt tervezőeszköz a Google Maps, amely viszonylag pontos adatokkal szolgál, amennyiben semmilyen váratlan körülmény nem akasztja meg a tömegközlekedési hálózatot. A BKK oldalán mostantól percrekész menetrend és valós időben követhető járművek alapján lehet útvonalat tervezni, de a buszok, trolik, villamosok mozgását figyelni szórakozásnak sem utolsó. Tömegközlekedésre optimalizált tervezés A BKK oldalán elérhető szolgáltatás a Raptor névre hallgató, kimondottan tömegközlekedésre optimalizált algoritmus egy nyílt forrású verziójának forkolását használja, amelyet a hazai fejlesztők a helyi körülményekhez igazítottak. A tervezőalgoritmusnak megadható, hogy indulási vagy érkezési idő alapján számoljon, és hogy az útvonal a lehető leggyorsabb legyen, a séta távolsága legyen-e a legrövidebb, illetve hogy az átszállások számát minimalizálja-e - bérlettel nem rendelkező utasok számára ez sem elhanyagolható körülmény. Azt is kérhetjük a tervezőtől, hagyjon ki bizonyos típusú járműveket.

A rendszer képes arra is, hogy harminc csomópontban beavatkozzon a lámpaprogramba, és előnyben részesítse a közösségi közlekedési eszközöket. Somodi László hangsúlyozta: alapjában véve az autósforgalomra van beállítva a lámpaprogram, de ha a csomópontba ér egy autóbusz vagy trolibusz, akkor azt előnyben részesíti az autókkal szemben. Elmondása szerint a projekt lezárása a Synergonnal kötött szerződés szerint március 31., ha ez nem teljesíthető, akkor a BKK kötbérezni fogja a kivitelezőt. Jelenleg 92 százalékos a műszaki megvalósulás, a rendszer stabil, a kivitelező egyelőre nem jelezte, hogy ne tudná tartani a március 31-i határidőt. Somodi László elmondta, a rendszer fejlesztésére többféle lehetőség van: növelni lehet a fedélzeti egységek számát, a BKV-nál működő belső rendszert is integrálni lehet, tetszőlegesen bővíthető azon csomópontok száma, amelyekben működik a lámpabefolyásolás, az elektronikus jegyrendszer adatforgalmát is elbírja a Futár projekt adatforgalma, illetve a modernebb járművek műszaki diagnosztikai adatait is el lehet küldeni, ha erre igény van.

Ez tovább növeli a szolgáltatás pontosságát és megbízhatóságát. A kommunikációt új rádiórendszer is segíti. Miért könnyebb az útvonaltervezés? Milyen platformokon használható? Az útvonaltervező rendszer teljes mértékben a FUTÁR-ba integráltan működik, minden internetes eszközön (számítógépen és okostelefonon) elérhető. A felületen ajtótól ajtóig terjedő utazástervezést lehet indítani, melyet egy térképes modul egészít ki, valamint az akadálymentes útvonalak megtervezésére is alkalmas. A közlekedési változásokat is számításba véve utazás közben az újratervezés is lehetséges. A mobiltelefonra optimalizált alkalmazás a rendszert kiegészítve, az okostelefonok helymeghatározó képességét kihasználva működik iPhone és iPad (iOS), Android platformon is. Mely járművek kaptak új viszonylatjelzőt és / vagy új belső kijelzőt? Az Ikarus 412T, illetve Ikarus 435T trolibuszok új front-, oldal-, hátsó és belső kijelzőket kaptak. A Tatra T5C5 villamos új front-, oldal- és belső kijelzőket, valamint a Tatra T5C5K villamosokat új oldalkijelzőkkel szerelték fel.