13 Havi Nyugdíj Megszüntetése

Friday, 03-Jun-22 00:54:08 UTC

"Mindenki azt hitte, hogy megvan a fedezete; nem védem, nem volt meg" - mondta. Hibának nevezte, hogy a szociális túlköltekezést nem tudták megakadályozni 2006 előtt, az ez utáni időszakot viszont - mint fogalmazott - vállalja. Arra a felvetésre, hogy meddig fog tartani pártelnöki mandátuma, úgy reagált: ez körülbelül egybeesik a párt jogrendszere szerinti rendes határidőkkel. Arra, hogy ki lesz Bajnai Gordon főnöke, közölte: "nem én vagyok a főnök, hanem az ország igénye a főnök". A kormánytagokkal kapcsolatban kiemelte: tiltólista nincs, alkalmassági lista viszont van. MTI/ Menedzsment Fórum

Online

A juttatást tehát a baloldal vette el. Az Orbán-kormány éppen ellenkezőleg járt el: a kabinet a koronavírus-járvány kirobbanása után nem sokkal, 2020 tavaszán döntött a 13. havi juttatás visszaállításáról. Kunhalmi Ágnes állítja: ha kormányra kerülnek, akkor ők is megtartanák a 13. Mindennek azonban maga Márki-Zay Péter mond ellen. Kijelentette: " Az a baj ezekkel a felelőtlen lépésekkel, mint a rezsicsökkentés is, hogy ezeket nagyon könnyű megígérni, megadni, és rendkívül nehéz megszüntetni. Tehát tudjuk azt, hogy az előző kormány éppen abba bukott bele részben, hogy megszüntette mondjuk a 13. havi nyugdíjat " – magyarázta korábban Márki-Zay, aki a 2009-es válságkezelésnek nevezett megszorítássorozatról azt mondta, hogy " a fenntarthatatlan helyzetet a Bajnai-kormány kezelte, megszüntette a 13. havi nyugdíjat, elkezdte az államháztartást rendbe tenni, megszorító intézkedéseket vezettek be. […] Közgazdászként teljesen helyénvalónak tartottam azokat az intézkedéseket, amelyeket a Bajnai-kormány bevezetett ".

  • 13 havi nyugdíj megszüntetése youtube
  • A Gyurcsány-Márki-Zay-féle baloldal megint a 13. havi nyugdíj elvételére készül - Hír TV
  • Július 1-től megszűnik a 13. havi nyugdíj - Új nyugdíjszabályok - Jogi Fórum
  • Így vette el Gyurcsány Ferenc és bandája a 13. havi nyugdíjat
  • 13 havi nyugdíj megszüntetése ügyvéd
  • Koronavírus: kevesebb nyugdíjat kell fizetni a halálozások miatt, kiszámolták mennyivel - Napi.hu
  • Ellie goulding számok friss
13 havi nyugdíj megszüntetése 2018

Próbaidő alatt

A zárószavazás előtt az alkotmányossági problémák kiküszöbölésére elfogadott módosítás értelmében előrehozott nyugdíjra jogosultak azok a férfiak is, akik legalább 42 év szolgálati idővel rendelkeznek, és betöltötték a 60. évüket, ha 1952-ben, illetve 1953-ban születtek. Az 1954-esek 60 éves, 183 napos korukban kérhetik az előrehozott nyugdíjat. A parlament e lépések mellett döntött arról is, hogy a 2009-es nyugdíjkorrekciót átütemezik jövő évre, és elhagyják a 2010-est. A 13. havi nyugdíj megszüntetésére igennel szavaztak az MSZP-s és SZDSZ-es képviselők, ugyanakkor egyedüli szocialistaként nemmel szavazott Warvasovszky Tihamér, székesfehérvári polgármester, aki korábban nem írta alá a Bajnai Gordon miniszterelnök tervezett intézkedéseit tartalmazó támogató nyilatkozatot sem. Egy másik MSZP-s politikus, Farkas Imre pedig tartózkodott. Ő korábban az egészségbiztosítási pénztárakról szóló, később visszavont törvényt sem szavazta meg. A nyugdíjváltoztatásokra nemmel szavaztak a fideszes és a KDNP-s képviselők, valamint a volt MDF-esek közül Almássy Kornél, Katona Kálmán, Pettkó András, Csáky András és Hock Zoltán.

A tavalyi esztendő kiugró gazdasági növekedése miatt azonban a kormánynak lehetősége nyílt rá, hogy felgyorsítsa a folyamatot. Ennek nyomán már a második évben, vagyis idén teljes havi nyugdíj járt 13. havi összegként. A jogosultak a múlt hónapban meg is kapták a nekik járó teljes pénzt, az érintettek együttesen 370 milliárd forinthoz jutottak. KUNHALMI MOST AZT MONDJA, KORMÁNYON ŐK IS MEGTARTANÁK A 13. HAVI NYUGDÍJAT, KÖZLÉSÉNEK AZONBAN A LEGTÖBB TÉNYEZŐ ELLENTMOND. A NYILATKOZATOKBÓL ÉS A KORÁBBI TÖRTÉNÉSEKBŐL CSAK AZ MSZP-S POLITIKUS ÁLLÍTÁSÁNAK ELLENKEZŐJÉRE LEHET KÖVETKEZTETNI. Először is idézzük fel, miként vélekedett a baloldal az elmúlt hetekben a 13. havi nyugdíj mostani kifizetéséről. Idézzük fel Gyurcsány jelöltjének, Márki-Zay Péternek néhány magáért beszélő korábbi mondatát. "Az a baj ezekkel a felelőtlen lépésekkel, mint a rezsicsökkentés is, hogy ezeket nagyon könnyű megígérni, megadni, és rendkívül nehéz megszüntetni. Tehát tudjuk azt, hogy az előző kormány éppen abba bukott bele részben, hogy megszüntette mondjuk a 13. havi nyugdíjat" – magyarázta korábban Márki-Zay éppen Gyurcsány felesége, Dobrev Klára társaságában.

Nyomtatvány

Azt szeretnék, hogy a mediánnyugdíj alatti ellátást kapók a 13. havi nyugdíj - amit most a kormány fokozatosan visszaépít - 2024-ig számukra járó fennmaradó részét előlegként felvehessék. Javasolják azt is, hogy a harminc éven keresztül támogatott szociális üdültetés megszüntetése miatt a mediánnyugdíj alatti ellátásban részesülő öregségi nyugdíjasok egyszeri, tízezer forint értékű kárpótlásban részesüljenek. A szervezet létrehozna egy egyeztető fórumot is a nyugdíjasokat képviselő civil szervezetek bevonásával. Felvetették azt is, hogy az év elejei háromszázalékos nyugdíjemelést a kormány legalább 0, 9 százalékkal emelje meg.

Számos jóléti lehetőség megszüntetése, korlátozása mellett eltörölték például a 13. havi nyugdíjat, mégpedig két lépcsőben. Előbb, 2008 végén szigorították a juttatás feltételeit és korlátozták az összegét. Ezután, 2009 márciusában a kormány újabb törvénytervezetet nyújtott be, amely már a 13. havi nyugdíj teljes megszüntetését irányozta elő. Mind a két jogszabályt – szemben Kunhalmi Ágnes mostani állításával és Gyurcsány felesége, Dobrev Klára korábbi nyilatkozataival – az MSZP készítette elő, mégpedig Gyurcsány Ferenc vezetésével. 2009 márciusában ugyanis a liberálisokkal együtt a szocialisták garantálták annak a kormánynak a többségét, amelyben Gyurcsány volt a miniszterelnök. Az igaz, hogy a 13. havi nyugdíj eltörlését végül 2009 májusában szavazta meg a törvényhozás, s akkor már Bajnai Gordon volt a kormányfő. A juttatás 2009. július elsejével szűnt meg. A választók egy évvel később, 2010 tavaszán váltották le a baloldalt, tehát Kunhalmi visszaemlékezésével ellentétben még véletlenül sem a szavazópolgárok döntése miatt törölték el a 13. havi nyugdíjat.

Gyurcsány Ferenc és kormánya azonnal brutális erejű megszorításokat tervezett el, és ezt "reformnak" nevezték el. Számos jóléti lehetőség megszüntetése, korlátozása mellett eltörölték például a 13. havi nyugdíjat, mégpedig két lépcsőben. Először 2008 végén szigorították a juttatás feltételeit és korlátozták az összegét. Ezután, 2009 márciusában a kormány újabb törvénytervezetet nyújtott be, amely már a 13. havi nyugdíj teljes megszüntetését irányozta elő. Mind a két jogszabályt – szemben Kunhalmi Ágnes mostani állításával és Gyurcsány felesége, Dobrev Klára korábbi nyilatkozataival – az MSZP készítette elő, mégpedig Gyurcsány Ferenc vezetésével. 2009 márciusában ugyanis a liberálisokkal együtt a szocialisták garantálták annak a kormánynak a többségét, amelyben Gyurcsány volt a miniszterelnök. A 13. havi nyugdíj eltörlését végül 2009 májusában szavazta meg a törvényhozás, s akkor már Bajnai Gordon volt a kormányfő. A juttatás 2009. július elsejével szűnt meg. A parlament honlapján megtalálható a 2009. május 11-i névszerinti szavazás eredménye.

Sokakban felvetődik a kérdés: hogyan hat a járvány a halandóságra, és ezen keresztül a nyugdíjkasszára? Eddig több mint 40 ezer magyar állampolgár meghalt a járványban, és ezek döntő többségében nyugdíjasok voltak - hívja fel a figyelmet a szakértő a Munkaerőpiaci Tükör 2020 kiadványban megjelent tanulmányában. Mivel nem ismerjük a koronavírus miatt elhunyt nyugdíjasok jövedelmi és életkori megoszlását, nehéz pontos becslést adni a "megtakarított" összegre. Ha átlagos nyugdíjjal (és nyugdíjszerű ellátással) számolunk, akkor 135 ezer forint × 30 ezer fő = 4 milliárd forint a havi számla, éves szinten 48, 6 milliárd forint – a nyugdíjkiadások 1, 2 százaléka. Simonovits András szerint pontosabb becslést ad a járvány okozta "megtakarításokról" a Reiff Ádám közgazdásszal közös tanulmányában megjelent kohorsz-elemzés, amely szerint 2021-re vonatkozóan 33 milliárd forint a kiesés, változatlan áron számolva. Ez az éves GDP 0, 08 százaléka, és az összes nyugdíjkiadás valamivel kevesebb, mint 1 százalékát teszi ki.

Aztán jött Bajnai Gordon, aki több pozícióban is kiszolgálta Gyurcsány Ferencet, bukása után, 2009 áprilisa közepén vette át a kormányfői tisztséget. Ahogy Gyurcsány, ő is megszorítások tömegét zúdította az emberekre. 2009. március 13-án egy törvényjavaslatot nyújtottak be a kormány az Országgyűlésnek. A törvényjavaslatnak lényegében három fontos eleme volt. Az első az, hogy fokozatosan emeljék az öregségi nyugdíjkorhatárt 65 évre. A második, hogy az úgynevezett "svájci-indexálás" szabályait szigorítsák. A harmadik lényeges eleme az volt a törvényjavaslatnak, hogy a 13. havi nyugdíjat végelegesen vezessék ki a rendszerből. A parlament honlapján megtalálható a 2009. május 11-i névszerinti szavazás eredménye. Ebből kiderül, hogy az MSZP-frakció megszavazta a 13. havi nyugdíj megszüntetéséről szóló javaslatot, köztük olyanok is, mint: Botka László, Gőgös Zoltán, Gyurcsány Ferenc, Korózs Lajos, Molnár Gyula, Szanyi Tibor, Varju László. De az SZDSZ is együtt szavazott az MSZP-frakcióval, köztük Magyar Bálint.