Csüngő Fukszia Gondozása

Friday, 03-Jun-22 01:18:11 UTC
  1. Nyáron
  2. Legyen neked is csodaszép fuksziád, megmutatom, hogyan!

A fuksziák nem az igénytelenségükről ismertek, de megfelelően kiválasztott hely és gondos ápolás esetén tavasztól őszig tartó virágpompával ajándékoznak meg. Szépen díszít, félárnyékos helyekre ajánlott. Nézzük mitől lesz eredményes a fukszia gondozása! Származása: a fukszia ( Fuchsia), amit szokás Krisztus vércseppje néven is illetni, nevét egy német orvos-botanikusról Leonard Fuchs-ról kapta. A szubtrópusi éghajlati övezetben fordul elő, Közép- és Dél-Amerikában, Új-Zélandon és Tahiti szigetén őshonos. A ligetszépefélék ( Onagraceae) családjába tartozik. Európában mindössze 200 éve ismerik. Nagyon változatos növény, kb. 100 botanikai faját ismerik. Ismertetőjegyei: lombhullató cserje Virágok: rózsaszín, fehér, piros, kékes-ibolya színűek, vagy gyakran kétszínűek is lehetnek, a tölcsér alakú harangocskák fürt- vagy bugavirágzatban helyezkednek el. Fogyaszthatóság, mérgezőség: nem fogyasztható, nem mérgező Magasság: 0, 5 – 2 méter Habitus: fuksziák lehetnek csüngő, vagy felfelé törő növekedésűek, de a virágok minden esetben csüngők.

Nyáron

A fukszia elbűvölő szépségű növény, amely a nyár nagy részében színpompás ékkövekhez hasonló virágaival örvendeztet meg bennünket. Noha a gondozása általában nem ró számottevő terhet a kertészre, gyakran szükség lehet a rendszeres időközönkénti metszésére, visszacsípésére ahhoz, hogy folyamatosan friss, rendezett, esztétikus látványt nyújtson, no és persze hogy minél dúsabban virágozzon. Sokan sokféle módszerre esküsznek, ami a fukszia metszését illeti, attól függően, hosszú távon kinek mi vált be a legjobban. Természetesen sok függ a fukszia fajtájától, illetve a lakóhelyünk klímájától is. Az alábbiakban következzen pár olyan általános érvényű tipp és jó tanács, amelyeket valamennyi fuksziabarát bátran megfogadhat. A fukszia metszése Sokat segít a fukszia gondozásában, ha egy életre megjegyezzük, hogy a növény kizárólag a fiatal, új, egyéves hajtásokon hoz virágokat. Ezért nem kell amiatt aggódnunk, hogy esetleg a rügyeket is eltávolítjuk, amikor épp az egyévesnél idősebb hajtások metszésével vagyunk elfoglalva.

csüngő fukszia gondozása szobában
  • Vízi fuxia, vízifukszia (impatiens walleriana) család: nebáncsvirágfélék
  • A Fukszia (Fuchsia) gondozása, teleltetése, betegségei, szaporítása - Ankert - Anna kertje
  • Dr. Ruzsa Ágnes - Napidoktor
  • Csüngő fukszia gondozása virágzás után
  • Borhy Kertészet: Fukszia, Fuchsia hybrida
  • English to magyar nyelven
  • Érszűkületes láb tünetei

Legyen neked is csodaszép fuksziád, megmutatom, hogyan!

A hagyományos bokros fukszia helyett ma már a törzses és támasztékon nevelt fuksziák is keresettek, de mi magunk is tudunk különleges formát kialakítani néhány hozzávaló segítségével. Legyező formájú fukszia nevelése A forma kialakításához szükségünk lesz három nagyobb és két kisebb bambuszpálcára, egy cserép fuksziára, virágföldre és vékony drótra, valamint egy nagyobb cserépre. A cserepet töltsük meg jó minőségű virágfölddel, majd ültessük bele egy fiatal, de több hajtással rendelkező fuksziát. Ezután három bambuszpálcát szúrjunk le a cserépbe, úgy, hogy a két szélső kissé kifelé dőljön, majd a pálcák felső részére keresztbe két kisebb pálcát rögzítsünk. Ezután a három hajtást válasszuk szét, és külön külön rögzítsük őket óvatosan a bambuszpálcákhoz. Ezután nincs más dolgunk, mint öntözni és ápolni a fuksziát, és a hajtásokat folyamatosan irányítani, és formára metszeni, hogy bokros dús tömör növényt kapjunk. Ne felejtsük el, hogy hetente egyszer adjunk az öntözővízhez egy kevés tápoldatot is, mert a tápanyag hiány a virágzás elmaradását is okozhatja.

Ezután a cserepet tegyük üvegházba, vagy más jól megvilágított beltéri helyre! A fuksziát garázsban vagy fészerben is teleltethetjük, feltéve, hogy a növény nyugalmi állapotba kerül, és minden levelét lehullajtja. A hagyományos fuksziát fagymentes helyen kell teleltetni, mivel a fő szár hajlamos alacsony hőmérsékleten károsodni. Ez a télálló példányok esetében is bekövetkezik. A télálló példányokat télen a kertben is tarthatjuk, ajánlott azonban valamilyen védelmet, például zsákvásznat biztosítani neki, ami óvja a növényt a fagytól és az enyhe havazástól. Ha a kertben teleltetjük, szórjunk vastag rétegben mulcsot a talajra, majd takarjuk be az egészet hánccsal. A növényt pedig burkoljuk be szalmával vagy zsákvászonnal, ami szigetelést nyújt neki a hideg idő ellen. Ügyeljünk arra, hogy ne vágjuk vissza a szárakat tavaszig, míg az új hajtás meg nem indul! A fukszia kártevői és problémái A fukszia leggyakoribb problémái a helytelen gondozás miatt jelentkeznek, például, ha túlöntözzük, vagy ha olyan helyet adunk neki a kertben, ahol naphosszat teljes napfényt kap.

A fuksziák eredetileg Dél-Amerika nyugati partvidékéről származnak, ahol ligetes hegyi erdőkben, magas páratartalom mellett, humuszban gazdag talajban tenyésznek. Változatos évelő dísznövények, amelyeknek léteznek magas fás szárú és alacsony lágy szárú változatai csakúgy, mint csüngő és kúszó fajtái is, de a mi éghajlatunkon általában nem télállóak, ezért teleltetést igényelnek. A fukszia nevét egy német orvos-botanikusról, Leonhart Fuchs-ról kapta. Levelei tojásdad alakúak, csüngő, harang alakú csöves virágai pedig két színből tevődnek össze. A szirmok minden esetben azonos színárnyalatúak, míg a csészék és a cső gyakorta más színűek. A csészelevelekkel körbe ölelt virágkoronából porzószálak és egy igen hosszú bibe emelkednek ki, amely még érdekesebbé teszi a virágot. Ezek a növények igazán jó megoldást jelentenek árnyékos balkonok és ablakok díszítésére, mivel nem szeretik a tűző napot, viszont a rózsaszín és a lila szín árnyalataiban pompázó virágaik üde színfoltot biztosítanak. A virágzás májusban kezdődik és helyes ápolás esetén egészen az első fagyokig szakadatlanul tart.